zabytki.org

Zamek w Ratnie Dolnym uratowany❗

6 listopada będziemy obchodzić rocznicę 26 lat działalności. Pięknym jubileuszowym prezentem będzie pojawienie się na zamku w Ratnie Dolnym nowego gospodarza, który zostanie wyłoniony na aukcji 19.10. br.

Walka o uratowanie tego zabytku była pierwszym konkretnym i realnym działaniem prawnym, które rozpoczęliśmy przed 8 laty. Na gruncie zdobytych w sprawie zamku doświadczeń wyodrębniliśmy program dedykowany zabytkom porzuconym, niszczejącym i zapomnianym „S.O.S. dla zabytków”. Jego celem jest albo zmobilizowanie właścicieli do działań ochronnych i zabezpieczających, albo przymuszenie ich do sprzedania zabytku wiarygodnemu podmiotowi lub osobie. Tak się już w najbliższy wtorek wydarzy z zamkiem. Trzech oferentów, którzy złożyli propozycje ceny nabycia weźmie udział w swojego rodzaju dogrywce ofert. Tego dnia powinien zostać wybrany ten jeden, który aktem notarialnym i wpisem w księgach wieczystych zostanie nowym opiekunem zamku. To wielka radość i ogromna satysfakcja wyrwać obiekt z otchłani „nic nierobienia”, obojętności i niemożności i zapewnić mu szansę na nowe życie – zgodnie z naszym motto od 1996 roku: „Aby przeszłość miała przyszłość!” 

Dziękujemy Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków we Wrocławiu i jego delegaturze w Wałbrzychu za współpracę i podjęcie niestandardowych kroków, Państwu za śledzenie naszych działań, a osobom, które okazały nam pomoc swoimi wpłatami za zrozumienie, że działamy z Poznania i bez nich nie moglibyśmy podjechać do Ratna, Kłodzka, Wałbrzycha, wysłać listu poleconego, czy sporządzić pisma prawnego. 💙

Ratowanie to działanie!