zabytki.org

Naszą misją jest rzeczywista ochrona zabytków architektury oraz tworzenie i udostępnianie instrumentów służących do ich praktycznego ratowania. Działamy na terenie całego kraju. Nasze działania mają charakter społecznej opieki nad zabytkami, kontroli obywatelskiej i działań strażniczych.

Realizujemy je poprzez  programy strategiczne. Odpowiadają one w sposób komplementarny i rzeczywisty na pełne spektrum zdefiniowanych zagrożeń dla zabytków.

🔸  PROGRAM PARTNERSKI – skierowany do właścicieli, którzy są zdecydowani  ratować swoje obiekty oraz 

🔸 PROGRAM INTERWENCYJNY “S.O.S. dla zabytków” – poświęcony obiektom zagrożonym i  porzuconym, którymi nikt się nie zajmuje.

🔸 SAMORZĄDY – są one największym “in gremium” właścicielem zabytków w Polsce. Oferowanie im pomocy i rozwiązań, to jeden z naszych priorytetów.

🔸 ADOPCJA ZABYTKÓW – to możliwość oddania fundacji każdego zabytku trudnego, na który nie ma się pomysłu, funduszy, itp. Zainteresowanych prosimy o odwiedzenie podstrony programu na stronie głównej.

🔸 TYDZIEŃ DLA DZIEDZICTWA – jest  programem edukacyjnym, popularyzującym ochronę i opiekę nad zabytkami. Każdego roku na wiosnę,  wokół 18 kwietnia, czyli Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

🔸 SPOŁECZNI OPIEKUNOWIE ZABYTKÓW – tysiące społeczników dba każdego dnia o tysiące zabytków w swoich Małych Ojczyznach. Chcemy ich wspierać, integrować, umożliwiać wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i idei.

Szczegóły programów znajdziecie na stronie głównej.