zabytki.org

o nas

„Aby przeszłość miała przyszłość” ✅

– to hasło przyświeca nam od 1995 roku!

Celem naszej codziennej pracy jest rzeczywista ochrona zabytków architektury oraz tworzenie i udostępnianie instrumentów służących do ich realnego ratowania. Działamy na terenie całego kraju. Nasze działania mają charakter społecznej opieki nad zabytkami, kontroli obywatelskiej i działań strażniczych.

Realizujemy je poprzez dwa kluczowe programy:

🔸  PROGRAM PARTNERSKI – skierowany do właścicieli, którzy są zdecydowani  ratować swoje obiekty oraz 

🔸 PROGRAM INTERWENCYJNY “S.O.S. dla zabytków” – poświęcony obiektom zagrożonym i  porzuconym, którymi nikt się nie zajmuje.

Zapraszamy do współpracy pasjonatów architektury historycznej, właścicieli zabytków, Społecznych Opiekunów Zabytków, samorządowców, przedstawicieli pokrewnych fundacji. Każdego zapraszamy do wolontariatu dla dziedzictwa. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami programów oraz o kontakt, jeśli któryś z nich wyda się Państwu przydatny.

Bo ratowanie to działanie! Działamy w Waszym imieniu! 💙

Ratowanie to działanie ✅

Działamy w obszarze ochrony dziedzictwa materialnego i środowiska od 7 listopada 1995 roku.

Stawiamy na konkretne i realne działania. Podejmujemy każde wyzwanie służące ochronie konkretnych zabytków. Unikając teoretycznych rozważań, szukamy  rozwiązań dla zagrożeń zgłaszanych przez Was obiektów. Zapraszamy do współpracy! Zgłaszajcie nam obiekty opuszczone i niszczejące od lat. Możecie również dzięki własnemu zaangażowaniu wpisać się w ich historię  #RatowanieToDziałanie ! A jeżeli jesteś właścicielem zabytku zostań naszym Partnerem.

Status formalny: Fundacja – Organizacja Pożytku Publicznego uprawniona do zbiórki 1% podatku od osób fizycznych w roku 2021. Organizacja społeczna i pozarządowa. Nie działamy dla zysku (non profit).

Wesprzyj:

zrzutka.pl➡ https://zrzutka.pl/67b57k 

Przelew: PLN (Bank BNP Parisbas) ➡ 92175000120000000025098749

EUR (Bank PeKaO SA) ➡ 13124017471978001052337568

USD (Bank PeKaO SA) ➡ 87124017471787001052337832

Zostań Patronem ➡ https://patronite.pl/patronuj/ratowaniezabytkow-za-25pln/104391 

Nasz zespół

Joanna Dymarczyk – Kajda

DZIAŁ PRAWNY: Adwokat, postępowania karne, administracyjne i strażnicze

Adwokat, członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Kaliszu, w której świadczy pomoc prawną na rzecz klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Bogumił Szmańda

DZIAŁ PRAWNY: Radca prawny, doradca w sprawach administracyjnych, prawa o ochronie zabytków, pomników przyrody oraz interwencji

Radca prawny, należący do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się głównie sprawami z zakresu prawa cywilnego, ale nie stroni też od spraw administracyjnych. W przeszłości pośrednik w obrocie nieruchomościami, na którą to działalność posiada stosowną licencję państwową, obecnie mającą jedynie wartość historyczną, ze względu na deregulację zawodu. Zajmuje się genealogią, lubi grać w tenisa stołowego oraz raczkuje w pływaniu na maczku. Odpoczywa spędzając czas na wycieczkach pieszych, chodząc po górach i dolinach naszej pięknej Ojczyzny. W przeszłości bardzo intensywnie poszukiwał wszelakich ruin, zwłaszcza zabytkowych i okazałych. Z czasem jednak, coraz trudniej je było znaleźć, bo wiele podupadło do tego stopnia, że już nie ma czego podziwiać. Dlatego jest tu, aby przyczynić się do zachowania tego co jeszcze zostało.

Anna Stokłosa

DZIAŁ PRAWNY: Radczyni prawna, prawo o zabytkach, postępowania interwencyjne

Adwokat i radca prawny – specjalizuje się w prawie karnym, cywilnym (w szczególności prawie rzeczowym i prawie zobowiązań) oraz prawie administracyjnym. Jej pasją są podróże i przeszukiwanie ciekawych zakątków Wielkopolski, kolekcjonowanie figurek dziadków do orzechów, żeglarstwo, pływanie na SUP-ie, narciarstwo. Interesuje się sztuką – zwłaszcza malarstwem, grafiką i fotografią oraz literaturą. Czytuje przede wszystkim kryminały, biografie oraz poezję. Uwielbia piesze wycieczki, choć najczęściej przemieszcza się na hulajnodze. Lubi angażować się w ważne społecznie przedsięwzięcia i poznawać nowych ludzi.

Agnieszka Targońska

DZIAŁ MERYTORYCZNY: Doradca w sprawach dotyczących pomników przyrody, architektury krajobrazu oraz zabytkowych założeń parkowych

Z wykształcenia i pasji: ogrodnik – architekt krajobrazu. Zajmuje się przede wszystkim zabytkowymi założeniami parkowymi. Absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, w 2003 r. uzyskała stopień doktora. Autorka wielu projektów, opracowań, inwentaryzacji i artykułów w zakresie architektury krajobrazu. Przez ponad 20 lat łączyła pracę na Uniwersytecie Przyrodniczym z praktyką projektową. Obecnie świadczy usługi na rzecz zbytkowych założeń ogrodowych. Organizuje i sprawuje pieczę nad procesem rewaloryzacji parków oraz pozyskuje środki zewnętrzne na ten cel. Współpracuje z wykwalifikowanymi firmami ogrodniczym i budowlanym, specjalizującymi się w pracach na terenie obiektów zabytkowych. Czasem udziela się społecznie, zwłaszcza w dziedzinie ekologii i zagospodarowania terenu. Bardzo lubi podróże.

Przemysław Rudy

DZIAŁ MERYTORYCZNY: specjalista ds. architektury zabytkowej i konserwacji

Absolwent Politechniki Krakowskiej, na której ukończył Budownictwo oraz studium podyplomowe z Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki. Posiada wiedzę techniczną dotyczącą architektury i budownictwa

Urodził się i wychował na Podkarpaciu. Miłośnik i pasjonat architektury zabytkowej dlatego praca przy zabytkach sprawia mu wiele satysfakcji. Do tej pory realizował projekty związane z remontami obiektów zabytkowych na terenie Małopolski, Podkarpacia oraz Śląska. Ma również doświadczenie i kompetencje w takich dziedzinach jak historia sztuki, badania architektury oraz techniki konserwacji i renowacji zabytków. Poza architekturą zabytkową interesuję się sztuką oraz sportem. Swoją różnorodną wiedzę umiejętnie wykorzystuje podczas pracy nad powierzonymi projektami. Jest osobą otwartą i kontaktową. Chętnie udzieli porad dotyczących prac projektowych, badawczych czy remontowych przy architekturze zabytkowej. ℹ kontakt: biuro@zabytki.org

Anna Będkowska

DZIAŁ MERYTORYCZNY: absolwentka historii sztuki UJ, przewodnik i UX designer.
Architektura rezydencjonalna i obronna, współpraca międzynarodowa.

Mieszka w Berlinie, gdzie pracuje w firmie oferującej multimedialne rozwiązania dla muzeów. W zakresie dziedzictwa kulturowego najbardziej interesuje ją modernizm oraz zamki. Posiada znaczne archiwum własnych fotografii architektury europejskiej i prowadzi na FB foto-blog Extreme Castle Hunters. Fundację wspiera także w prowadzeniu profilu anglojęzycznego na FB oraz drobnych pracach graficznych i UX.

Klaudia Filipczak

DZIAŁ MERYTORYCZNY: absolwentka Ochrony Dóbr Kultury UAM,
koordynatorka regionu Wielkopolska oraz Programu Partnerskiego

Działa w Fundacji jako wolontariuszka od lipca 2012. Zajmuje się poszukiwaniem zabytków wymagających ratowania oraz partnerów, którzy podejmą w tym zakresie współpracę z Fundacją. W wolnych chwilach wspomaga fanpage Fundacji na Facebooku. Jest studentką UAM na kierunku Ochrona Dóbr Kultury, dlatego też działalność Fundacji jest bezpośrednio związana z jej zainteresowaniami i pasją. Uwielbia również czytać książki i zgłębiać zagadnienia związane z historią sztuki. Oprócz ratowania zabytków często pomaga w akcjach na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu.

Ewa Niewczas

DZIAŁ MERYTORYCZNY: absolwentka polonistki UAM, koordynatorka regionów Mazowsze
i Lubelszczyzna

Pochodzi z Wielkopolski, studiowała na Lubelszczyźnie, mieszka na Mazowszu. Absolwentka polonistyki, pracuje jako nauczycielka i redaktorka. Koordynuje działania fundacji w regionach lubelskim i mazowieckim. Interesuje się literaturą i muzyką. Mama dwójki dzieci.

Katarzyna Karpiel

DZIAŁ MERYTORYCZNY: koordynatorka projektów, kuratorka projektu ochrony zamku w Ratnie Dolnym, Dolny Śląsk

DZIAŁ MERYTORYCZNY: koordynatorka projektów, kuratorka projektu ochrony zamku w Ratnie Dolnym, Dolny Śląsk
katarzyna_przybylska-michalak

Katarzyna Przybylska – Michalak

DZIAŁ WSPARCIA: absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Księgowość i wsparcie dla Partnerów i donatorów

Zawodowo – zorganizowana, rzeczowa, opanowana. Prywatnie – zakochana w Chorwacji i .. książkach kryminalnych.

Natalia Kowalik

DZIAŁ WSPARCIA: grafiki i tłumaczenia jęz. angielskiego

Uczennica technikum o profilu grafika i poligrafia cyfrowa. Miłośniczka książek, malarstwa, gry na instrumentach i języków obcych.

Jakub Mikołajczyk

DZIAŁ WSPARCIA: wsparcie IT, administrator strony www

DZIAŁ WSPARCIA: wsparcie IT, administrator strony www

Dariusz Czuduk

DZIAŁ WSPARCIA: asystent biurowy i administracyjny, archiwum, opiekun Partnerów

Bezcenne wsparcie w obsłudze programów interwencyjnego i partnerskiego.

Miejsce dla Ciebie

Dołącz do naszego zespołu 🫵
Wspólnie ustalimy cele, zakres i formy współpracy. Wolontariat, staże, praktyki, zdobywanie doświadczeń, wzbogacanie CV. Prześlij swoje pytania lub aplikację: wolontariat/@/zabytki.org Info: 607 709 005

Zapoznaj się z działem “wolontariat” na naszej stronie. Możesz tam znaleźć inspiracje, a tym samym pomysł na miejsce dla siebie w naszym zespole.

dane fundacji

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody
ul. Winiary 17/ 4
60-655 Poznań
Organizacja Pożytku Publicznego uprawniona do zbiórki 1% podatku od osób fizycznych w roku 2021 KRS 0000195764

tel. +48 61 823 37 18,
kom. +48 607 709 005
e-mail: biuro[@]zabytki.org

Bank PEKAO S.A.
PLN  74 1240 1747 1111 0000 1848 9897
EUR PKO PPL PW PL13 1240 1747 1978 0010 5233 7568
USD PKO PPL PW PL87 1240 1747 1787 0010 5233 7832

Regon: 630392950
Krajowy Rejestr Sądowy: 0000195764
NIP: 782-19-76-912

Rada Fundacji:
Adam DYPCZYŃSKI – przedsiębiorca, przewodniczący rady
Renata MROCZKIEWICZ – przyrodnik, członkini rady
Zarząd:
Karol Stanisław MARCZAK – fundator, prezes zarządu

Sprawozdania finansowe

Sprawozdanie OPP 2022
-> Pobierz

25 lat działalności, 5 obiektów uratowanych, 30 w Grupie Partnerskiej, 4 zabytki w trakcie interwencji, 2 współpracujące zespoły miejskie, 54 udzielone dotacje na cele remontowe.

Zapraszamy do współpracy właścicieli, wolontariuszy, samorządowców, mecenasów zabytków.