zabytki.org

o nas

Ratowanie to działanie ℹ

Działamy w obszarze ochrony dziedzictwa materialnego i środowiska od 7 listopada 1995 roku.

Stawiamy na konkretne i realne działania. Podejmujemy każde wyzwanie służące ochronie konkretnych zabytków. Unikając teoretycznych rozważań, szukamy  rozwiązań dla zagrożeń zgłaszanych przez Was obiektów. Zapraszamy do współpracy! Zgłaszajcie nam obiekty opuszczone i niszczejące od lat. Możecie również dzięki własnemu zaangażowaniu wpisać się w ich historię  #RatowanieToDziałanie ! A jeżeli jesteś właścicielem zabytku zostań naszym Partnerem.

Status formalny: 

Fundacja – Organizacja Pożytku Publicznego uprawniona do zbiórki 1% podatku od osób fizycznych w roku 2021. Organizacja społeczna i pozarządowa. Nie działamy dla zysku (non profit). 

Nasz zespół

Anna Stokłosa

Koordynatorka Zespołu Prawnego

Adwokat i radca prawny – specjalizuje się w prawie karnym, cywilnym (w szczególności prawie rzeczowym i prawie zobowiązań) oraz prawie administracyjnym. Jej pasją są podróże i przeszukiwanie ciekawych zakątków Wielkopolski, kolekcjonowanie figurek dziadków do orzechów, żeglarstwo, pływanie na SUP-ie, narciarstwo. Interesuje się sztuką – zwłaszcza malarstwem, grafiką i fotografią oraz literaturą. Czytuje przede wszystkim kryminały, biografie oraz poezję. Uwielbia piesze wycieczki, choć najczęściej przemieszcza się na hulajnodze. Lubi angażować się w ważne społecznie przedsięwzięcia i poznawać nowych ludzi.

Klaudia Filipczak

Absolwentka Ochrony Dóbr Kultury UAM
koordynatorka regionu Wielkopolska oraz kilku projeków merytorycznych

Działa w Fundacji jako wolontariuszka od lipca 2012. Zajmuje się poszukiwaniem zabytków wymagających ratowania oraz partnerów, którzy podejmą w tym zakresie współpracę z Fundacją. W wolnych chwilach wspomaga fanpage Fundacji na Facebooku. Jest studentką UAM na kierunku Ochrona Dóbr Kultury, dlatego też działalność Fundacji jest bezpośrednio związana z jej zainteresowaniami i pasją. Uwielbia również czytać książki i zgłębiać zagadnienia związane z historią sztuki. Oprócz ratowania zabytków często pomaga w akcjach na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu.

Anna Będkowska

Absolwentka historii sztuki UJ, przewodnik i UX designer.
Architektura rezydencjonalna i obronna, współpraca międzynarodowa.

Mieszka w Berlinie, gdzie pracuje w firmie oferującej multimedialne rozwiązania dla muzeów. W zakresie dziedzictwa kulturowego najbardziej interesuje ją modernizm oraz zamki. Posiada znaczne archiwum własnych fotografii architektury europejskiej i prowadzi na FB foto-blog Extreme Castle Hunters. Fundację wspiera także w prowadzeniu profilu anglojęzycznego na FB oraz drobnych pracach graficznych i UX.

Joanna Dymarczyk – Kajda

Adwokat, członkini zespołu prawnego, wspierająca nas w postępowaniach prawnych, administracyjnych i strażniczych w sprawie pałacu w Mojej Woli

Adwokat, członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Kaliszu, w której świadczy pomoc prawną na rzecz klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Agnieszka Targońska

Pomniki przyrody, architektura krajobrazu

Z wykształcenia i pasji: ogrodnik – architekt krajobrazu. Zajmuje się przede wszystkim zabytkowymi założeniami parkowymi. Absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, w 2003 r. uzyskała stopień doktora. Autorka wielu projektów, opracowań, inwentaryzacji i artykułów w zakresie architektury krajobrazu. Przez ponad 20 lat łączyła pracę na Uniwersytecie Przyrodniczym z praktyką projektową. Obecnie świadczy usługi na rzecz zbytkowych założeń ogrodowych. Organizuje i sprawuje pieczę nad procesem rewaloryzacji parków oraz pozyskuje środki zewnętrzne na ten cel. Współpracuje z wykwalifikowanymi firmami ogrodniczym i budowlanym, specjalizującymi się w pracach na terenie obiektów zabytkowych. Czasem udziela się społecznie, zwłaszcza w dziedzinie ekologii i zagospodarowania terenu. Bardzo lubi podróże.
katarzyna_przybylska-michalak

Katarzyna Przybylska – Michalak

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Księgowość i wsparcie dla donatorów

Zawodowo – zorganizowana, rzeczowa, opanowana. Prywatnie – zakochana w Chorwacji i .. książkach kryminalnych.

Ewa Niewczas

Absolwentka polonistki UAM, koordynatorka regionów Mazowsze
i Lubelszczyzna

Pochodzi z Wielkopolski, studiowała na Lubelszczyźnie, mieszka na Mazowszu. Absolwentka polonistyki, pracuje jako nauczycielka i redaktorka. Koordynuje działania fundacji w regionach lubelskim i mazowieckim. Interesuje się literaturą i muzyką. Mama dwójki dzieci.

Bartosz Sobański

Polonista (UAM) – wolontariusz

Absolwent kierunku filologia polska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania krążą wokół szeroko pojmowanego marketingu. Miłośnik przyrody oraz biegacz. Mieszka w Poznaniu. 

Katarzyna Karpiel

Koordynatorka projektów – kuratorka projektu ochrony zamku w Ratnie Dolnym

Koordynatorka projektów – kuratorka projektu ochrony zamku w Ratnie Dolnym

Miejsce dla Ciebie

Dołącz do naszego zespołu.
Kontakt telefoniczny: 607 709 005

Dołącz do naszego zespołu. Wspólnie ustalimy cele, zakres i formy współpracy. Wolontariat, staże, praktyki, zdobywanie doświadczeń, wzbogacanie CV. Skontaktuj się z nami – prześlij swoje pytania lub aplikację: wolontariat@zabytki.org Kontakt telefoniczny: 607 709 005

dane fundacji

Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody
ul. Winiary 17/ 4
60-655 Poznań
Organizacja Pożytku Publicznego uprawniona do zbiórki 1% podatku od osób fizycznych w roku 2021 KRS 0000195764

tel. +48 61 823 37 18,
kom. +48 607 709 005
e-mail: biuro[@]zabytki.org

Bank PEKAO S.A.
PLN  74 1240 1747 1111 0000 1848 9897
EUR PKO PPL PW PL13 1240 1747 1978 0010 5233 7568
USD PKO PPL PW PL87 1240 1747 1787 0010 5233 7832

Regon: 630392950
Krajowy Rejestr Sądowy: 0000195764
NIP: 782-19-76-912

Rada Fundacji:
Adam DYPCZYŃSKI – przedsiębiorca, przewodniczący rady
Renata MROCZKIEWICZ – przyrodnik, członkini rady
Zarząd:
Karol Stanisław MARCZAK – fundator, prezes zarządu

Sprawozdania finansowe

25 lat działalności, 5 obiektów uratowanych, 30 w Grupie Partnerskiej, 4 zabytki w trakcie interwencji, 2 współpracujące zespoły miejskie, 54 udzielone dotacje na cele remontowe.

Zapraszamy do współpracy właścicieli, wolontariuszy, samorządowców, mecenasów zabytków.