zabytki.org

Foundation for the Preservation of historic and natural monuments

Saving the Past for the Future

Dear reader, welcome to our website!

 

We are a non-governmental and non-profit organisation based in Poland and dedicated to the protection and rescue of historic monuments. In November 2021 we celebrated 26 years of activity, in which we contributed to preservation of numerous endangered objects and sites.

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

Here a short read on how we work

 

First, to avoid any misunderstandings, we would like to make clear that the essence of our activities is not providing subsidies for renovation, but undertaking various efforts to motivate owners to either protect their buildings – or sell them to investors who appreciate old architecture. 

 

The joint efforts of lawyers, administrative specialists, historians, experts in various fields, journalists, civil servants, local government officials and locals usually leads to a satisfying outcome for everyone. 

 

We strongly believe that caring is acting, but even though our modus operandi is very time and cost effective, it typically takes 3 to 5 years to get the first protective works underway.

 

Barely a week goes by without more monuments being reported to us as requiring intervention. We would very much like to be able to address all queries – the only obstacle to undertake rescue actions is the lack of necessary budget.

 

______________________________________________________________________________________________________________
 

If you’d like to support our efforts, we’d be most grateful for a donation, which can be received in EUR, USD and PLN.

 

NAME: Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody 

 

IBAN EUR: PKO PPL PW PL13 1240 1747 1978 0010 5233 7568.

IBAN USD: PKO PPL PW PL87 1240 1747 1787 0010 5233 7832

 

IBAN PLN: 74 1240 1747 1111 0000 1848 9897

 

Our statement: 
Since 1995 we have been a non-profit NGO – and we really we act to save historic buildings, not to profit from them!I

NEWS & ARTICLES

Jak ustanowić lub ochronić pomnik przyrody? Ochrona krajobrazu, zieleni cennej przyrodniczo lub stanowiącej założenie historyczne

Każdego miesiąca napływają do nas pytania i prośby o pomoc w sprawie wycinanych drzew, niszczonych obszarów zielonych, parków, a nawet pomników przyrody. Pilarze i rębacze już tną albo widać przygotowania do zbrodni. Uznaliśmy, że warto przypomnieć, co w podobnych sytuacjach można i należy zrobić. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej »

Na terenie zabytkowego Stadionu Wschodniomarchijskiego w Słubicach toczy się ostatni mecz. Gramy o ochronę przestrzeni historycznej i 70 drzew. Naszym przeciwnikiem jest  plan niwelacji terenu i budowy na nim marketu budowlanego wraz z parkingiem

W ramach jednego z naszych programów podjęliśmy się ochrony zieleni komponowanej wokół premodernistycznego kompleksu stadionowego z lat 1914 – 1927. W artykule zwracamy uwagę na rolę oddolnej inicjatywy, gotowości do zaangażowania się lokalnej społeczności i bezcennym wsparciu środowiska naukowego reprezentującego różne ośrodki i specjalności. W podobnych sprawach niesłychanie ważna jest również dobra współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami i Społecznym Opiekunem Zabytków. Z naszej strony, jako klamrę i platformę spinającą całość, zaoferowaliśmy doświadczenie, uprawnienia oraz możliwości organizacyjne. Przy okazji poznacie arkana wpisu do rejestru zabytków – to duże i zajmujące wyzwanie.

Czytaj więcej »

Formy ochrony zabytków

Jakie mamy formy ochrony zabytków w Polsce? Przedstawiamy najbardziej aktualne opracowanie. Jak prawo chroni zabytki? Czym jest uchwalona w 2015 roku „Lista Skarbów Dziedzictwa” i dlaczego nie wpisano do niej dotychczas żadnego obiektu? Z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie zabytku? O tym i innych aspektach prawnej ochrony zabytków pisze członkini naszego zespołu prawnego adw. Joanna Dymarczyk-Kajda. Lektura warta polecenia wszystkim rozważającym zakup obiektu lub przedmiotu zabytkowego.

Czytaj więcej »