zabytki.org

Stanowiska kurhanów sprzed 5000 lat uratowane!

Ochrona stanowisk kurhanów sprzed 5 tysięcy lat w okolicach Ościsłowa, Góry i Wilczyna w powiecie konińskim, to jeden z dowodów, że konsekwentna praca organizacji społecznych połączonych wspólnym celem nie może pójść na marne. Nawet jeśli naprzeciw stoi ogromny kapitał, interes biznesowy i polityka. Mając rację, wiedzę, strategię działania, poświęconych celowi działaczy, niezbędny budżet można osiągnąć zakładany cel.

Na północny – zachód od Konina kryją się ogromne złoża węgla brunatnego. Na ich eksploatację bardzo liczył Zespół Elektrowni „Pątnów – Adamów – Konin” Pana Solorza. W roku 2017 rozpoczęliśmy wspólnie z kilkoma Partnerami działania prawne, edukacyjne i medialne, by ochronić nie tylko pamiątki najstarszej historii tych ziem, ale i środowisko, przed degradującym wpływem nowej odkrywki węgla brunatnego. Działania ochronne prowadzone były w okresie 02.2017 – 06.2021. W lecie tego roku reprezentujące grupę interesu ZE PAK „Towarzystwo Samorządowe w Koninie” zrezygnowało ostatecznie z próby obrony odkrywki zagrażającej środowisku i stanowiskom zabytków archeologicznych wycofując skargę kasacyjną wniesioną do NSA na decyzję o wpisie kurhanów do rejestru zabytków archeologicznych. To ostatecznie zamyka sprawę! Możemy teraz odwiedzać te miejsca. Mamy nadzieję, że doczekają się odpowiedniej oprawy i udostępniania.

Przesyłamy podziękowania za świetną współpracę w tym dziele do Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna, Fundacji „Rozwój TAK, odkrywki NIE” oraz Stowarzyszeniu „Eko – Przyjezierze”.

Hasło „Razem możemy więcej” się sprawdza! A nasze motto „Ratowanie to działanie” zyskało kolejne potwierdzenie.