zabytki.org

Międzynarodowy dzień ochrony zabytków 2023

Jednym z wielu wydarzeń, które przygotowaliśmy z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest wystawa w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Glinojecku. Mamy nadzieję, że będzie ona przypomnieniem i pretekstem do dyskusji o niszczejących zabytkach północnego Mazowsza. Na wystawie możecie zobaczyć zdjęcia m.in. dworu Sujkowskich w miejscowości Wkra, który został objęty Programem Interwencyjnym naszej Fundacji, ale także dwory w pobliskich miejscowościach Kraszewo (gm. Ojrzeń) i Nużewo (gm. Ciechanów) oraz ruinę wiatraka w Milewie (gm. Szczuczyn).                                                                   

Jeśli chodzi o zabytek, w którego obronie stajemy, czyli dworek we Wkrze, to warto wspomnieć, że znajduje się on w rękach prywatnych i został skazany przez właścicielkę na całkowite unicestwienie już wiele lat temu. A okazuje się, że historia tego miejsca okazuje się być znacząca nie tylko dla mieszkańców gminy, ale również dla okolicznych powiatów i całego północnego Mazowsza. Zapewne mało kto już pamięta, ale w dworze we Wkrze w latach 1945 – 1952 funkcjonował Dom Dziecka. Przebywały w nim osierocone w czasie wojny i okupacji dzieci polskie oraz niemieckie.

Zapraszamy do Glinojecka, zapraszamy do wizyty w bibliotece do piątku 28 kwietnia (Glinojeck, ul. Ciechanowska 8D) i obejrzenia wystawy poświęconej drewnianym zabytkom powiatu ciechanowskiego.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wystawy.

Ważne linki:

Zapraszamy również do obserwowania strony dworku: https://www.facebook.com/dworekWkra

Strony biblioteki: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064811883632

Aktualne działania fundacji: https://www.zabytki.org/diariusz-dzialan/

W czasie gdy wybieracie cel, który obdarujecie swoim 1,5% podatku polecamy się uwadze – KRS 0000195764 ❤️

#AbyPrzeszłośćMiałaPrzyszłość