zabytki.org

Aneks nr 1 do umowy Partnerskiej                           

 

Kodeks dobrych praktyk dla uczestników Programu Partnerskiego oraz organizatorów wydarzeń w ramach Tygodnia dla Dziedzictwa

           * życzliwość i otwartość dla gości: ze względu na swoją naturę zabytki przyciągają ciekawskich. Są oni bezcennymi ambasadorami Waszych obiektów. Otwartość, gościnność, rzetelne informowanie o historii, ciekawostkach, potrzebach remontowych może zaowocować pozytywnym wizerunkiem przekuwającym się na wpłaty 1,5% i wolne datki.

          * informacja zewnętrzna o obiekcie: jest szczególnie ważna, gdy obiekt na co dzień jest zamknięty lub rezerwujecie sobie czas tylko dla siebie. Warto przed nim ustawić tablicę o jego historii, z kodem QR i telefonem, mailem do Was, dniami i godzinami w które obiekt można obejrzeć i porozmawiać z Wami. Domowy placek, kompot czy po prostu koszyk jabłek z sadu z pewnością utrwalą pamięć o spotkaniu.

         * konstruktywnie odpowiadamy na pytania i krytykę: zdarza się, że z różnych powodów stan obiektu poddawany jest krytyce. Nie należy jej ignorować lub odpowiadać opryskliwie. W dużym stopniu sam Wasz udział w naszym programie jest dla Was ochroną prawną. Nie będziemy mogli firmować właścicieli, którzy nie dbają o dobrą opinię o sobie i swoim zabytku.

        * spójność celów remontowych i czasu: jeżeli na naszej stronie informujemy, że obiekt X zbiera na nową instalację odgromową to każdy odwiedzający powinien mieć możliwość upewnienia się na miejscu, że faktycznie istnieje taka potrzeba lub że prace są w toku. Również na Waszych stronach www czy profilach powinno mieć to odzwierciedlenie. Będziemy odchodzić od sztywnych celów zapisanych w porozumieniach na wiele lat na rzecz przekazywania zebranych środków na aktualne potrzeby.

       * bądźmy przyjaźni środowisku: rozważ i wdróż: segregację odpadów w trakcie wydarzeń powiązanych z Fundacją Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, zredukuj używanie jednorazowych przedmiotów – zadbaj o eko zastawę, unikaj nadmiaru serwetek, nie planuj szczególnie hałaśliwych scenariuszy imprez (np. koncert rockowy, spotkania „Harleyowców), drukuj niezbędne materiały na papierze z makulatury, zaoferuj lokalne produkty.

 

Utworzono: 11.12.2017

Aktualizacja [1]: 8.01.2020

Aktualizacja [2]: 27.02.2023