zabytki.org

PROGRAM INTERWENCYJNY
"S.O.S. DLA ZBYTKÓW"

Znasz zabytek wymagający pilnej ochrony? Jesteś gotów się zaangażować w jego ratowanie? To miejsce jest dla ciebie! ✅

Tysiące zabytków w naszym kraju w każdej chwili ulega degradacji technicznej zagrażającej ruiną. Najczęstsze przyczyny to:

 • nieuregulowany stan prawny, 
 • trudna sytuacja materialna właściciela
 • brak zainteresowania, wizji i koncepcji zagospodarowania, niezgodność z głównym przedmiotem działalności właściciela
 • porzucenie 

Dzięki współpracy z nami możesz uniknąć błędów, straty czasu, pieniędzy i energii. Jesteśmy platformą do skutecznego działania, służymy Ci doświadczeniem i wiedzą. Do Twojej dyspozycji jest nasz profesjonalny zespół oraz uprawnienia i interes prawny, który wynika z przepisów prawa.

Prosimy o zapoznanie się z warunkami zgłoszenia zabytku. Możecie go dokonać poprzez formularz lub w wiadomości mailowej. Chętnie służymy pomocą i dodatkowymi informacjami.

Nasz program interwencyjny to suma działań prawnych, administracyjnych, publicznych i medialnych zmierzających do uzdrowienia i naprawy stanu prawnego konkretnego obiektu i mobilizowanie właściciela, społeczności lokalnej, organów i służb w celu ochrony zabezpieczającej  konkretnych obiektów. Przykładami takich skutecznych postępowań są zakończone sukcesem, czyli uratowaniem zabytku, interwencje wobec: dworku w Lubiniu, zabytkowego cmentarza w Orzeszkowie koło Międzychodu, wiatraka koźlaka w Sulmierzycach, nagrobka Ignacego Leszczyńskiego na cmentarzu w Dobrej koło Gostynina, wiązu szypułkowego w Katowicach, zamku w Ratnie Dolnym, baszty Swawola w Wieluniu, dwóch spichlerzy w darłowskim porcie, założenia zieleni komponowanej w Słubicach czy kurhanów megalitycznych sprzed 5000 lat w gm. Wilczyn pod Koninem.

Aktualnie [marzec 2023] prowadzimy postępowania w sprawach 8 obiektów: pałace w Dargosławiu, Stawianach, Podwilczu, Mojej Woli, Łęgu, dworku we Wkrze, domu “Sołtysówka” w Poznaniu oraz w sprawie willi Deckera w Słubicach.

Postępowania ochroniarskie realizujemy w ramach społecznych działań strażniczych i kontroli obywatelskiej. Wykorzystujemy  w nich wszelkie istniejące zapisy przepisów prawa [cywilne, karne i administracyjne]. Organizujemy sieć współpracy samorządu, organów i instytucji. Ogromną wagę  przywiązujemy do merytorycznego i nastawionego na efekt współdziałania z wojewódzkimi urzędami ochrony zabytków. Staramy się zorganizować mieszkańców, mobilizować opinię publiczną, angażować media, przygotowywać i upowszechniać petycje. Chętnie uczestniczymy w działaniach edukacyjnych. Posiadamy doświadczony zespół gotów podjęcia się najtrudniejszych wyzwań prawnych dotyczących nieruchomości.

Niezbędne warunki do podjęcia postępowania to:

🔸 powstanie Lokalnej Grupy Wsparcia

🔸 zapewnienie budżetu dla koniecznych działań

Bardzo ważną okolicznością wpływającą na efektywność programu jest powstanie Lokalnej Grupy Wsparcia [LGW]. To osoby mieszkające w danej miejscowości, gminie, powiecie lub rozsiane po całej Polsce, ale podzielające potrzebę ratowania zgłaszanego obiektu, świadome jego ważności i gotowe do działania. Mogą to być osoby w różnym wieku, profesji, umiejętności i talentów. Ktoś może dobrze czuć się w kontaktach z mediami, ktoś w grafikach lub prowadzeniu fanpejdża akcji, ktoś, jako “złota rączka”, będzie gotów dokonywać drobnych napraw, opiekować się obiektem i rejestrować zmiany jego stanu technicznego w czasie, a jeszcze ktoś inny, jako prawnik doradzać w sprawach postępowania lub lokalny biznesmen wspierać akcję finansowo. Oczywiście wszystkie te role może również spełniać jedna osoba. Wszelkie działania firmowane są przez fundację. Przykłady pomocy: udział w kontrolach, monitoring sytuacji w lokalnych mediach i innych dostępnych źródłach, przygotowywanie okazjonalnych wpisów, dokumentacja zdjęciowa, itp.

Budżet to szacunkowo od 1,8 do 3,8 tys. złotych rocznie. Można go pozyskać ze zbiórki publicznej, dotacji miejscowego samorządu, firm, dostępnych mikrograntów. Środki finansowe są niezbędne by działać profesjonalnie i systematycznie. Dzięki nim możemy zakupić usługi prawnicze oraz pokryć koszty dojazdów i administracyjne związane z wykonywaniem zadania.

Na życzenie przedsiębiorców i instytucji wystawiamy faktury PTU.

Pytania? Wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy ℹ tel. 607 709 005 lub mail: biuro [małpa]zabytki.org

#JakRatowaćZabytek #OchronaZabytków #DziałaniaStrażnicze #KontrolaObywatelska #OchronaDziedzictwa

Jak działamy, co oferujemy:

 • zaangażowanie prawnika do prowadzenia sprawy obiektu zgłoszonego przez Ciebie
 • diagnoza sytuacji prawnej, właścicielskiej i technicznej obiektu
 • opracowanie i konsekwentna realizacja planu postępowania
 • wieloletnie doświadczenie, sprawdzone rozwiązania
 • zaplecze organizacyjne i administracyjne
 • firmowanie wszelkich działań jako Fundacja 
 • szerokie uprawnienia organizacji społecznej, w której cele statutowe wpisane jest ratowanie zabytków 
 • wsparcie przy pozyskaniu koniecznego budżetu
 • dla właściciela zabytku: zarządzanie naprawcze, poszukiwanie inwestora

Jeżeli chcesz ratować znany Ci obiekt, który spełnia powyższe warunki prosimy o zgłoszenie: tel. 61 823 37 18 lub mailem  biuro[@]zabytki.org

Warunki, które powinien spełniać zgłaszany obiekt:

 • całkowity brak aktywności właścicielskiej przez ponad 10 lat (w uzasadnionych przypadkach min. 5 lat)
 • wysoka wartość artystyczna, historyczna i architektoniczna
 • istnienie lokalnej grupy wsparcia (min. 1 aktywna i zaangażowana osoba)
 • zapewnienie budżetu umożliwiającego realne działania (obsługa prawna, koszty biurowe i administracyjne, delegacje w teren, koszty ogólne, itp.). Z naszego doświadczenia wynika, że wahają się one w granicach 2 – 4 tys. zł rocznie. Oferujemy pomoc i inspiracje dla pozyskania środków na wspólne działania, jednak decydujące będzie zaangażowanie i inicjatywa społeczności lokalnych

* W związku z ilością zgłaszanych obiektów prosimy o uwzględnienie konieczności zapewnienia budżetu na pokrycie podstawowych kosztów interwencji – to zazwyczaj od 1800 do 3800 zł rocznie. Dla każdego postępowania wyliczamy je osobno. Bez opłacenia obsługi prawniczej, możliwości docierania na miejsce, pokrycia kosztów administracyjnych nie będziemy mogli Państwu pomóc.

* Powstanie Lokalnej Grupy Wsparcia związanej ze zgłaszanym obiektem znacznie podnosi efektywność interwencji oraz obniża jej koszt.