zabytki.org

tydzień dla dziedzictwa ®

VI EDYCJA: 18 - 21 KWIETNIA 2024

Na mapie obiekty, które już na Was czekają.
Czekamy na kolejne

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. To dobra okazja, by zwrócić uwagę na skalę zagrożeń dla tysięcy obiektów historycznych w Polsce. Dla wielu obiektów właśnie rok 2024 może być rokiem krytycznym.

Nasze wydarzenie ma na celu wydobycie i mobilizację potencjału tkwiącego w miejscu, architekturze i historii. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i całego Tygodnia zapraszamy Was do odwiedzania miejsc, które na co dzień są zamknięte i niedostępne. Tym razem ich właściciele będą na Was czekać i radzi Was gościć. Spotkacie tam życzliwych i zaangażowanych w renowacje swoich skarbów ludzi.

Zaczynamy w czwartek 18 kwietnia, to właśnie wtedy obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, a zakończymy w niedzielę 21 kwietnia, w którą, jako że to dzień wolny, będziecie zapewne szukać pomysłu na rodzinne, ciekawe i wartościowe spędzenie czasu.

Do zobaczenia! 

CO ROBIMY?

Otwieramy dla Was zabytki! Na co dzień zamknięte, opuszczone, niedostępne. W ramach projektu „Zabytek Gościnny” w sobotę i niedzielę, 9 i 10 kwietnia  będziecie mogli zrobić wiele zdjęć, nakręcić filmy, wysłuchać historii, zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi przez właścicieli. Zabytki, do których Was zaprosimy to miejsca szczególnie urokliwe, spokojne, otoczone bujną przyrodą, szczególnie w te piękne kwietniowe dni. Są położone w całym kraju i będą wyjątkową okazją do ciekawego spędzenia kwietniowego weekendu dla całych rodzin.

Organizujemy społeczną ZBIÓRKĘ FUNDUSZY na ratowanie zabytków.

„Tydzień dla dziedzictwa” to także nasz gorący apel o przekazywanie, szczególnie w zakreślonych dniach, datków i 1%, które będziemy przeznaczać na remonty zabezpieczające i wszelkie konieczne działania przy obiektach w najgorszym stanie technicznym. Społeczna opieka nad zabytkami w wielu krajach stanowi ważne uzupełnienie działań właścicieli poszczególnych obiektów oraz całego systemu ochrony nad zabytkami prowadzonego przez Państwo. U nas udział III Sektora, czyli organizacji pozarządowych, w tym dziele jest mniej niż symboliczny. Jesteśmy jednak przekonani, że tkwi w nim ogromny potencjał, że warto go aktywować i organizować. Pamiętajmy, że z zasady działania organizacji pozarządowych są najbardziej efektywne i skuteczne, obarczone minimum formalności i biurokratycznych procedur. W trakcie TDD apelujemy również o wpłaty darowizn i 1% na subkonta obiektów partnerskich. Zostaną one przeznaczone na najpilniejsze remonty.

Realizowana przez nas misja społecznej opieki nad zabytkami wiąże się z niemałymi kosztami. Same wnioski o dotacje złożone w Fundacji opiewają na kwotę przekraczającą 20 mln. Złotych.. Sumę tę należy uzupełnić jeszcze o wydatki związane z obsługą prawną, administracyjną, przejazdami itp. Sprawia to, że Fundacja ma mocno ograniczone pole manewru. W związku z tym, podczas „Tygodnia” ogłaszamy zbiórkę pieniężną pod hasłem „Akcja reanimacja – drugie życie dla zabytków.” Każda złotówka, to nie tylko tchnięcie życia w niszczejące obiekty, ale – co równie ważne – wyraz solidarności z misją Fundacji jaką jest ocalenie od zapomnienia polskiego dziedzictwa.

fundacja

Wpłat można dokonywać na konto fundacji:

PLN 74 1240 1747 1111 0000 1848 9897

EUR 13 1240 1747 1978 0010 5233 7568

USD 87 1240 1747 1787 0010 5233 7832

Dołącz do wydarzenia i daj się przekonać – zaprezentujemy tu losy niezwykłych miejsc, o których ratunek wspólnie walczymy.

Zadbaj o budowanie powszechnej świadomości na temat sytuacji i potrzeb polskiego dziedzictwa – udostępnij wydarzenie, dodaj komentarz, zachęć znajomych. Im nas więcej, tym więcej zabytków zdołamy reanimować! 

#OtwarteZabytki #TydzieńDlaDziedzictwa #ZbiórkaFundauszy #ProgramPartnerski

Dla właścicieli. Dla publiczności. Dla Mediów. Dla profesjonalistów. Dla Ciebie!