zabytki.org

PROGRAM INTERWENCYJNY
"S.O.S. DLA ZBYTKÓW"

Znasz zabytek wymagający pilnej ochrony? Jesteś gotów się zaangażować w jego ratowanie? To miejsce jest dla ciebie! ✅

Tysiące zabytków w naszym kraju w każdej chwili ulega degradacji technicznej zagrażającej ruiną. Najczęstsze przyczyny to:

  • nieuregulowany stan prawny, 
  • trudna sytuacja materialna właściciela
  • brak zainteresowania, wizji i koncepcji zagospodarowania, niezgodność z głównym przedmiotem działalności właściciela
  • porzucenie 

Dzięki współpracy z nami możesz uniknąć błędów, straty czasu, pieniędzy i energii. Jesteśmy platformą do skutecznego działania, służymy Ci doświadczeniem i wiedzą. Do Twojej dyspozycji jest nasz profesjonalny zespół oraz uprawnienia i interes prawny, który wynika z przepisów prawa.

Prosimy o zapoznanie się z warunkami zgłoszenia zabytku. Możecie go dokonać poprzez formularz lub w wiadomości mailowej. Chętnie służymy pomocą i dodatkowymi informacjami.

Nasz program interwencyjny to suma działań prawnych, administracyjnych, publicznych i medialnych zmierzających do uzdrowienia i naprawy stanu prawnego konkretnego obiektu i mobilizowanie właściciela, społeczności lokalnej, organów i służb w celu ochrony zabezpieczającej  konkretnych obiektów. Przykładami takich skutecznych postępowań są zakończone sukcesem, czyli uratowaniem zabytku, interwencje wobec: dworku w Lubiniu, zabytkowego cmentarza w Orzeszkowie koło Międzychodu, wiatraka koźlaka w Sulmierzycach, nagrobka Ignacego Leszczyńskiego na cmentarzu w Dobrej koło Gostynina, wiązu szypułkowego w Katowicach, zamku w Ratnie Dolnym, baszty Swawola w Wieluniu, dwóch spichlerzy w darłowskim porcie, założenia zieleni komponowanej w Słubicach czy kurhanów megalitycznych sprzed 5000 lat w gm. Wilczyn pod Koninem.

Aktualnie [luty 2024] prowadzimy postępowania w sprawach 11 obiektów: pałace w Dargosławiu, Stawianach, Podwilczu, Mojej Woli, Łęgu, Karznicce, Główczycach, dworku we Wkrze, domu “Sołtysówka” w Poznaniu, willi Deckera w Słubicach i willi Piescha w Tomaszowie Mazowieckim..

Postępowania ochroniarskie realizujemy w ramach społecznych działań strażniczych i kontroli obywatelskiej. Wykorzystujemy  w nich wszelkie istniejące zapisy przepisów prawa [cywilne, karne i administracyjne]. Organizujemy sieć współpracy samorządu, organów i instytucji. Ogromną wagę  przywiązujemy do merytorycznego i nastawionego na efekt współdziałania z wojewódzkimi urzędami ochrony zabytków. Staramy się zorganizować mieszkańców, mobilizować opinię publiczną, angażować media, przygotowywać i upowszechniać petycje. Chętnie uczestniczymy w działaniach edukacyjnych. Posiadamy doświadczony zespół gotów podjęcia się najtrudniejszych wyzwań prawnych dotyczących nieruchomości.

Niezbędne warunki do podjęcia postępowania to:

🔸 powstanie Lokalnej Grupy Wsparcia

🔸 zapewnienie budżetu dla koniecznych działań

Bardzo ważną okolicznością wpływającą na efektywność programu jest powstanie Lokalnej Grupy Wsparcia [LGW]. To osoby mieszkające w danej miejscowości, gminie, powiecie lub rozsiane po całej Polsce, ale podzielające potrzebę ratowania zgłaszanego obiektu, świadome jego ważności i gotowe do działania. Mogą to być osoby w różnym wieku, profesji, umiejętności i talentów. Ktoś może dobrze czuć się w kontaktach z mediami, ktoś w grafikach lub prowadzeniu fanpejdża akcji, ktoś, jako “złota rączka”, będzie gotów dokonywać drobnych napraw, opiekować się obiektem i rejestrować zmiany jego stanu technicznego w czasie, a jeszcze ktoś inny, jako prawnik doradzać w sprawach postępowania lub lokalny biznesmen wspierać akcję finansowo. Oczywiście wszystkie te role może również spełniać jedna osoba. Wszelkie działania firmowane są przez fundację. Przykłady pomocy: udział w kontrolach, monitoring sytuacji w lokalnych mediach i innych dostępnych źródłach, przygotowywanie okazjonalnych wpisów, dokumentacja zdjęciowa, itp.

Budżet to szacunkowo od 2 do 3,5 tys. złotych rocznie. Można go pozyskać ze zbiórki publicznej, dotacji miejscowego samorządu, firm, dostępnych mikrograntów. Środki finansowe są niezbędne by działać profesjonalnie i systematycznie. Dzięki nim możemy zakupić usługi prawnicze oraz pokryć koszty dojazdów i administracyjne związane z wykonywaniem zadania.

Na życzenie przedsiębiorców i instytucji wystawiamy faktury PTU.

Pytania? Wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy ℹ tel. 607 709 005 lub mail: biuro [małpa]zabytki.org

#JakRatowaćZabytek #OchronaZabytków #DziałaniaStrażnicze #KontrolaObywatelska #OchronaDziedzictwa

Jak działamy, co oferujemy:

  • zaangażowanie prawnika do prowadzenia sprawy obiektu zgłoszonego przez Ciebie
  • diagnoza sytuacji prawnej, właścicielskiej i technicznej obiektu
  • opracowanie i konsekwentna realizacja planu postępowania
  • wieloletnie doświadczenie, sprawdzone rozwiązania
  • zaplecze organizacyjne i administracyjne
  • firmowanie wszelkich działań jako Fundacja 
  • szerokie uprawnienia organizacji społecznej, w której cele statutowe wpisane jest ratowanie zabytków 
  • wsparcie przy pozyskaniu koniecznego budżetu
  • dla właściciela zabytku: zarządzanie naprawcze, poszukiwanie inwestora

Jeżeli chcesz ratować znany Ci obiekt, który spełnia powyższe warunki prosimy o zgłoszenie: tel. 61 823 37 18 lub mailem  biuro[@]zabytki.org

Warunki, które powinien spełniać zgłaszany obiekt:

  • całkowity brak aktywności właścicielskiej przez ponad 10 lat (w uzasadnionych przypadkach min. 5 lat)
  • wysoka wartość artystyczna, historyczna i architektoniczna
  • istnienie lokalnej grupy wsparcia (min. 1 aktywna i zaangażowana osoba)
  • zapewnienie budżetu umożliwiającego realne działania (obsługa prawna, koszty biurowe i administracyjne, delegacje w teren, koszty ogólne, itp.). Z naszego doświadczenia wynika, że wahają się one w granicach 2 – 4 tys. zł rocznie. Oferujemy pomoc i inspiracje dla pozyskania środków na wspólne działania, jednak decydujące będzie zaangażowanie i inicjatywa społeczności lokalnych

* W związku z ilością zgłaszanych obiektów prosimy o uwzględnienie konieczności zapewnienia budżetu na pokrycie podstawowych kosztów interwencji – to zazwyczaj od 1800 do 3800 zł rocznie. Dla każdego postępowania wyliczamy je osobno. Bez opłacenia obsługi prawniczej, możliwości docierania na miejsce, pokrycia kosztów administracyjnych nie będziemy mogli Państwu pomóc.

* Powstanie Lokalnej Grupy Wsparcia związanej ze zgłaszanym obiektem znacznie podnosi efektywność interwencji oraz obniża jej koszt.