Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym 1% na zabytki Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Pałac w Skoraszewicach

Skoraszewice

Nazwa: Pałac w Skoraszewicach

Położenie: Skoraszewice, gm. Pępowo, pow. gostyński woj. wielkopolskie

Rys historyczny: Zespół pałacowy wybudowany w 1836 roku dla rodziny Bojanowskich. Pałac rozbudowany w 1908 roku przez Rogera Sławińskiego na życzenie Bernarda Sypniewskiego w stylu polskim. Parterowy z mieszkalnym piętrem, pokryty dachem mansardowym. Główne wejście poprzedzone kolumnowym portykiem. Pałac z oficyną oraz pawilonem ogrodowym z I poł. XIX w. wpisane do rejestru zabytków. Pałac otacza park o powierzchni 5,53 ha o charakterze dworskim założony w XVIII wieku.

Stan na dziś: Obecnie pałac wraz z parkiem ogrodzony. Tabliczka teren prywatny. Stan fatalny. W ostatnich latach pałac tylko odmalowany. Obecnie stoi opuszczony. Pałac i park zaniedbane.

Dopisano: 5 kwietnia 2012r.

Zgłosił: Dyrektor Programowy, biuro@zabytki.org