Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

Dworki

Dwór w Górze Ropczyckiej i Koszary Pułku Krakusów

25.01.2017 - Góra Ropczycka k. Sędziszowa Małopolskiego (Podkarpacie)

Dworek w Krzeczowie nad Wartą

Od 1802 r. murowany, przechodził przez ręce różnych prywatnych właścicieli. Od ok. 1850 r., dwór krzeczowski został własnością pp. Wodzyńskich, którzy byli ostatnimi właścicielami. Po wojnie zagrabiony przez skarb państwa peerelowskiego, „przerobiony” na szkołę.

Dwór w Piszkowicach - URATOWANY !!!

Barokowy pałac, który w 1772 roku został przebudowany z renesansowego dworu obronnego, obecnie, mimo że jest w niezłym stanie, budynek jest opuszczony.

Willa Świętochowskiego

Obecnie obiekt w stanie ruiny

Dworek Modrzewiowy

Piękny dworek nad Prosną, do niedawna zamieszkały, obecnie niszczejący.

Dwór Sowiny

Obiekt murowany z I połowy XIX w., w 1850 roku przejęty przez Budziszyńskich; stan techniczny tragiczny; brak osoby lub instytucji odpowiedzialnej za obiekt.

Dworek - willa Borowik

Obiekt malowniczo położony wśród lasów, wybudowany na początku XX wieku dla miejscowego nadleśniczego, po wojnie własność poznańskiego "Społem" wykorzystywane jako ośrodek kolonijny, zaniedbany.

Dwór w Rogach

Spalony przez Kozaków w 1915 roku, majątek dworski rozparcelowano w latach 20. XX wieku.

Dwór w Morawach

Już w 2004 roku budynek był opuszczony i groził zawaleniem.

Dwór w Nosarzewie Borowym

Dwór wzniesiony w I połowie XIX w. (1830) dla rodziny Piechowskich (miejsce urodzenia znanego malarza mławskiego Wojciecha Piechowskiego). W latach 1950 - 82 budynek mieścił szkołę podstawową. obecnie niezamieszkały.

Dwór w Rzęgnowie

Wybudowany w II połowie XVIII wieku dla rodziny Duczymińskich, od 1939 roku w posiadaniu Czosnowskich.

Dwór - willa w Mościejewie

Świetny przykład na to, że można uratować dwór, który jeszcze w 2004 był bardzo zniszczony i popadał w ruinę.

Dwór w Kowalewie

Spłonął w styczniu 2004 roku. Rozebrany za zgodą ciechanowskiego Konserwatora Zabytków dnia 17.03.2004 roku.

Dwór w Pawłowie

Wzniesiony w II połowie XVIII wieku dla Porębskich. Stan na dziś: agonalny.

Dwór szlachecki w Widuchowej

Obiekt zgłoszony nam w 2004 roku, już wtedy jego stan był bardzo zły.

Dwór w Wiksinie

Właścicielem jest prawdopodobnie miejscowa gmina. Dziś jest prawie w kompletnej ruinie mimo, że jeszcze 4 lata temu stan ten był w miarę zadowalający (wpis z 2004 roku).

Dwór w Karwaczu

Wybudowany w 1816 roku dla Lasockich. Obiekt murowany na planie prostokąta, otynkowany, parterowy z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczony. Wewnątrz oryginalne piece charakterystyczna dla okresu wznoszenia.

Dwór - willa w Stawianach

Dwór eklektyczny wzniesiony w 1854 roku wg. projektu Karola Wutemberga. Budynek w kształcie willi z ośmioboczną wieżą. Położony w ponad 3 hektarowym parku ze stawem od strony frontowej.

Dworek w Białej Wielkiej

Jest to piętrowa budowla z niewielkim ryzalitem wejściowym na osi budynku, całość nakryta dachem dwuspadowym. W połowie XIX wieku właścicielami Białej Wielkiej zostali przedstawiciele austriackiej rodziny bankierów – Schutzowie.

Dworek w Rudzie

Dworek powstał q 1851 r. wybudowany przez Emanuela Taczanowskiego. Dworek wybudowany na planie prostokąta nawiązał do klasycyzmu. Po II wojnie światowej dworek wraz z otaczającymi zabudowaniami przejął Skarb Państwa zamieniając go na PGR. Wraz z likwidacja PGR-u budynek został opuszczony i zdewastowany.

Dworek we Włodowicach

Został wzniesiony w dolnej części wsi jako dwór renesansowy w latach 1594-1598. Po wygaśnięciu męskiej lini rodu Donynów dobra noworudzkie (wraz z Włodowicami) otrzymał Georg Stillfried von Rattenitz w 1472r. W 1586 roku dobra po swoich krewnych przejął Henryk Starszy Stillfried, który je podzielił.