Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym 1% na zabytki Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

Mamy wicemistrza Europy!

2013-03-04

Platan z Kóz pod Bielsko-Białą zajął drugie miejsce w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku, uzyskując tym samym 13 898 głosów. Pierwsze miejsce zdobył platan z Węgier (14 205 głosów), a trzecie dąb z Irlandii (5 785 głosów). O dwustuletni platan dbają mieszkańcy, ci mali i duzi. Odbywają się przy nim różne uroczystości, a ostatnio uszyło dla niego szalik o długości 1,6 km i szerokości 40 cm! Potwierdziła się tu piękna idea konkursu, że drzewa jednoczą i inspirują do wspólnego działania. Serdecznie gratulujemy mieszkańcom Kóz, oby byli dla nas wszystkich przykładem!

Nie od razu Polskę zbudowano

2013-02-25

Z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział Terenowy w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, ogłaszają wojewódzki konkurs "1863 - Pamiętamy". Jest on organizowany w ramach XXI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych województwa wielkopolskiego.

Mia100 kamienic, czyli jak wyremontować kamienice w Łodzi?

2013-02-18

W ramach projektu remontowego "Mia100 kamienic" prowadzone są prace w komunalnych kamienicach w Łodzi. Projekt ma na celu poprawę wyglądu miasta. Według założeń co roku kilkadziesiąt kamienic będzie poddawana remontom. Odnawiane są fasady, klatki schodowe, doprowadzane są instalacje, remontowane zostają podwórka. Program rozpoczął się w 2011 roku. Remont trwa przeciętnie 12 miesięcy i kosztuje średnio trzy miliony złotych. Efekty są już widoczne - odremontowano 47 kamienic.

Zawikłane losy Zamku w Ratnie Dolnym.

2013-02-11

Przepiękny Zamek z XVI wieku w stylu renesansowym, niezwykle malowniczo położony niszczeje, gdyż znajduje się w rękach prywatnych. Zazwyczaj gospodarz taki gwarantuje rozkwit swojej własności. Niestety nie w wypadku Ratna Dolnego. Zakupiony w 2006 roku przez pana Edwarda Ptaka stoi zapomniany, przez ząb czasu i pożar doprowadzany do ruiny. Dziś dzięki inicjatywie mieszkańców i lokalnych mediów przypominamy o jego istnieniu. Sami zamierzamy zrobić co tylko możliwe aby nie dopuścić do jego unicestwienia!

Kalisz ratuje most

2013-02-07

Most kamienny jest najstarszym w Kaliszu (a jest ich ponad 30). Wzniesiony na Prośnie w latach 1825-1826, według projektu Franciszka Reinsteina. Całość zbudowana na żelaznej balustradzie.