Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

Kilka uwag do nowelizacji ustawy o ochronie zabytków

2017-08-10

2 sierpnia br. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw.

Moja Wola - nasza akcja ratowania pałacu

2017-08-01

Obiekt wzniesiony w latach 1854-1855 dla księcia Brunszwiku, Luneburga i Oleśnicy – Wilhelma Augusta. Stanowił jego myśliwską rezydencję. Do dziś pozostał ewenementem z uwagi na elewację wykonaną z drewna obłożonego korą dębów. Otoczony rozległymi lasami i parkiem wpisanym do rejestru zabytków oraz uznanym za powierzchniowy pomnik przyrody.

„Miejsce, do którego należą serca…” – o właścicielach zabytków, głosem właścicieli

2017-05-29

„Kiedy po ślubie zamieszkałam z rodziną męża, niemal codziennie wysłuchiwałam opowieści o utraconym majątku w Woli Zręczyckiej. Słuchałam o życiu przed wojną w pięknym drewnianym dworku, przeglądałam stare fotografie. Szybko dotarło do mnie, że […] Dwór to nie tylko budynek, ale miejsce, do którego należą ich serca.” – tak rozpoczyna swoją opowieść Riannon, czyli Aneta Tyl, niepokorna kobieta, która wraz z Chłopem, czyli mężem Krzysztofem, zbudowała na nowo niezwykłą historię Dworu Feillów w Woli Zręczyckiej (woj. Małopolskie).

Dąbroszyn – wieś pełna zabytków

2017-05-17

Wszystkich miłośników pięknej architektury i romantycznych historii zapraszamy do odwiedzenia Dąbroszyna, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie lubuskim, niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego.

Zagroda w Branewce

2017-05-09

Pochylony płot, dach uginający się pod ciężarem lat, bielone ściany domu – to tylko niektóre z cech rozpoznawczych zagrody wiejskiej w Branewce, którą zalicza się, niestety, do nielicznych zachowanych tego typu obiektów w Polsce.