Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym 1% na zabytki Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

Dlaczego Polacy nie szanują zabytków?

2014-02-28

Na naszych oczach giną XIX-wieczne fabryczki i modernistyczne pawilony, a ich miejsce zajmują nowe, większe inwestycje, często bez wyrazu i architektonicznego polotu. Zabytkom coraz trudniej obronić się przed dynamicznym rozwojem miasta. Dlaczego tak się dzieje? Zachęcamy do przeczytania rozmowy z Patrycją Jastrzębską, autorką projektu "Tu Było Tu Stało" prezentującego skalę wyburzeń cennych budynków Warszawy.

Zabytkowa fontanna przejdzie konserwację

2014-02-26

Wiosną ruszy remont zabytkowej fontanny na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wodotrysk z dziećmi próbującymi schwytać gęś ma odzyskać blask sprzed 100 lat. Fontanna powstała w 1909 roku. Jej fundatorem był Alfred Kupffender. Miała upamiętniać stulecie apteki „Pod Złotym Orłem”, która mieściła się na rogu Starego Rynku i ul. Malczewskiego. Wodotrysk uruchamiano codziennie, z wyłączeniem zimy, w godzinach od 9 do zmroku. Jego autorem jest Karol Kowalczewski.

Druga szansa dla kościoła w Odolanowie

2014-02-21

Kompleksowy remont – takie plany mają władze Odolanowa wobec zabytkowego poewangelickiego kościółka. Architektoniczna perełka w centrum miasta ma służyć jako obiekt kulturalny.

26 mln zł m.in. na konserwację kościoła dla Muzeum Zamkowego w Malborku

2014-02-19

Prawie 26 mln zł na prace konserwatorskie przy Kościele Najświętszej Marii Panny, Kaplicy św. Anny i Baszty Kleszej otrzymało Muzeum Zamkowe w Malborku. Pieniądze pochodzące ze środków unijnych, przyznał placówce minister kultury.

Kościół w Tykocinie odzyska dawny blask?

2014-02-14

XVIII wieczny barokowy kościół w Tykocinie wymaga remontu, ta perła architektury barokowej wzniesiona została z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego.