Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Kościół Świętego Floriana w Pleszewie Zamek w Ratnie Dolnym na Ziemi Kłodzkiej Dom Dziecka w Lubieniu Kujawskim Parafia Polskokatolicka p.w. Św. Apostoła Jakuba w Żółkiewce Dwór w Przybyszowie Dworzec kolejowy w Lubsku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Stara Plebania w Reszlu Dwór w Bosowicach Antyki - ruchome dobra kultury Lapidarium w Orzeszkowie, grobowiec Bronikowskich - 1863 r. Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Fortyfikacje Wrocławia 1%: WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ Zespół kamienic na Chlebnickiej w Gdańsku Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW Baner 1%
Udostępnij artykuł na facebook'u

"Porcelanowy" zabytek

2013-12-07

Rusza przebudowa fabryki porcelany w Katowicach. Budynki byłej fabryki porcelany w Katowicach mają szansę stać się ważnym punktem na architektonicznej mapie Śląska. Inwestycję przeprowadza Fundacja Giesche, która chce w tym miejscu utworzyć Park Przemysłowo-Technologiczny oraz centrum designu.

Historia fabryki porcelany sięga lat 20. minionego wieku. Kojarzona jest z wysokiej jakości porcelaną stołową. W połowie lat 30. wyroby fabryki reprezentowały Polskę na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.

Po zakończeniu prac teren "Porcelana Śląska Park" będzie oferował przestrzeń dla firm oraz laboratorium dizajnu i wzornictwa oraz Centrum Dizajnu i Centrum Mobilności. 

Odnowione zostaną dwa budynki: mały biurowiec powstały w latach 80. XX wieku oraz tzw. stajnia, gdzie będzie znajdować się siedziba Fundacji.

Inwestor otrzymał dofinansowanie w wys. blisko 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Obecne prace budowlane powinny zakończyć się w czerwcu 2015 r. Później powinien rozpocząć się kolejny etap prac, który przewiduje utworzenie na terenie fabryki m.in. galerii artystycznej, muzeum porcelany i kawiarni. Na tym etapie inwestor chce współpracować ze studentami, którzy brali udział w konkursie architektonicznym "Porcelanowa XXII - Rewitalizacja" i opracowali koncepcje na zagospodarowanie terenu. Wśród pomysłów studentów znalazły się m.in. mocne przeszklenia budynków i skwery zieleni.