Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Niski stan Odry w Słubicach odsłonił pozostałości radzieckiego mostu z lat 1946-1952

2015-08-30

Długie upały oraz znikomy poziom opadów w ostatnich tygodniach przyniosły nowe odkrycia w korycie Odry, tym razem w Słubicach. Kilkadziesiąt metrów na północ od obecnego mostu, na wysokości przychodni w Słubicach oraz hali koncertowej we Frankfurcie nad Odrą ukazały się drewniane pale stanowiące relikty dawnego mostu na Odrze.

Jak pisał długoletni dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej dr Andrzej Toczewski w książce „Kostrzyn 1945” (Wyd. MON), w 1946 r. w budowie tymczasowego mostu w Słubicach udział brały 5 i 20 batalion mostowy 1 Brygady Budowy Dróg Kolejowych Gwardii oraz 77 batalion mostowy 5 Brygady, a obiekt istniał aż do 1952 r.

Nieistniejący już most w okolicach dzisiejszej przychodni był świadkiem ważnego wydarzenia w historii obu państw i narodów, czyli parafowania Aktu o wykonaniu wytyczenia państwowej granicy między Polską a Niemcami na Odrze i Nysie Łużyckiej w dniu 27 stycznia 1951, stanowiącego rozwinięcie układu zgorzeleckiego z 6 lipca 1950 r.

Delegacja wschodnioniemiecka wyszła na most po partnerów z Polski, po czym wszyscy udali się na uroczystość do Domu Przyjaźni Niemiecko-Radzieckiej we Frankfurcie nad Odrą. Po parafowaniu dokumentu Polacy i Niemcy wspólnie bawili się na rynku przed frankfurckim ratuszem.

Dopiero w 1952 r. odsłonięto nowy, bardziej wytrzymały most ze stali, zwany Mostem Przyjaźni, który zastąpił istniejący w tym samym miejscu kamienny most z okresu 1895-1945, wysadzony przez samych Niemców tuż po ewakuacji prawobrzeżnego przedmieścia Frankfurtu (dzisiejszych Słubic).

W 2002 r. na 2 tygodnie wstrzymano ruch kołowy pojazdów, a na 2 dni – ruch pieszy, by konstrukcję okresu PRL i NRD zastąpić najnowszą konstrukcją stojącą do dzisiaj.

Roland Semik

Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego

Słubice, fot. arch. pryw. R. Senik Słubice, fot. ze zbiorów Bundesarchiv Słubice, fot. ze zbiorów Bundesarchiv Słubice, fot. R. Senik Słubice, fot. R. Senik Słubice, fot. R. Senik Słubice, fot. R. Senik