Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Warto wiedzieć!

2013-07-30

Program UNESCO "Pamięć Świata" (Memory of the World) powstał w 1992 roku. Ma on na celu ratowanie, zachowywanie i udostępnianie dziedzictwa dokumentacyjnego, które obejmuje m. in.: rękopisy, druki o wyjątkowej wartości dokumentacyjnej, inskrypcje, zespoły archiwalne i in.

Obecnie na Liście znajduje się 299 dokumentów lub ich zbiorów z łącznie pięciu kontynentów. Nowe wpisy są zatwierdzone przez Dyrektor Generalną UNESCO.

Na Liście znalazły się także pozycje reprezentujące polskie dziedzictwo kulturowe, jak np.: rękopisy Fryderyka Chopina , podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), czy autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus.

Niedawno Lista "Pamięci Świata" została uzupełniona o dwa kolejne wpisy z Polski: Zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu: Biblioteka Polska i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu oraz Traktaty pokojowe zawarte od II połowy XV do końca XVIII w. między Królestwem Polskim i Cesarstwem Tureckim.

Zachęcamy do zapoznania się z Listą na oficjalnej stronie UNESCO.

http://www.unesco.pl/komunikacja-i-informacja/pamiec-swiata/

http://www.unesco.org/new/en/communication-and-information/flagship-project-activities/memory-of-the-world/homepage/

http://www.unesco.pl/article/1/dwa-nowe-polskie-wpisy-na-liscie-pamieci-swiata/