Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Konserwacja pomnika w Warszawie

2013-10-23

Rozpoczyna się remont jednego z najbardziej znanych w stolicy pomników z wizerunkiem świętego. Statua św. Jan Nepomucena, stojąca na pl. Trzech Krzyży od ponad 260 lat, została ufundowana w podzięce za zakończenie ważnych miejskich inwestycji.

Wizerunek świętego usytuowany na pl. Trzech Krzyży ufundowany został w 1752 r. przez Franciszka Bielińskiego kierującego komisją brukową, jako votum za pokonanie trudności wynikłych podczas brukowania ulic. Na fundamencie obok herbów fundatora oraz Królestwa, Litwy i Sasów widnieje inskrypcja łacińska głosząca iż: „Pomnik ten nowo wzniesiony na pamiątkę rozszerzenia i zabrukowania ulic, oświetlenia miasta oraz uregulowania ścieków i zaprowadzenia kanałów. Uczyniono to gwoli ozdobie miasta i chlubie jego mieszkańców na wieczne rzeczy i czasu przypomnienie w 1752 r.” 
Konserwacje zabytku wykona Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, który zaproponował zastosowanie metod konserwacji pozwalających przeprowadzić ją w miejscu z zastosowaniem najnowszych technik konserwatorskich. Prace potrwają do końca listopada 2013 r. i będą kosztować 54 tys. zł brutto. 

Święty Jan Nepomucen to narodowy patron Czech, zaliczany do grona najpopularniejszych świętych doby baroku w Europie Środkowej. 

Notatka

Źródło: kultura.wp.pl

Zdjęcie: kultura.wp.pl