Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

MKiDN a renowacja cmentarzy

2013-11-04

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ratowania niszczejących zabytków na nekropoliach przeznaczyło kolejną pulę środków na ich renowację. Warto dodać, że Ministerstwo renowacją obejmuje nie tylko nagrobki na cmentarzach polskich, ale też te znajdujące się poza granicami kraju.

Od 2008 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację zabytkowych grobów przeznaczyło ponad 1,2 mln zł. Kryterium wyboru zabytków, które mają być poddane renowacji, to m. in.: rola, jaką odegrała w historii pochowana osoby, a także wartość artystyczna nagrobka. Ministerstwo obejmuje swoją pomocą także groby rodaków, pochowanych poza granicami Polski, jak np.: groby na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Ogólnie prace konserwatorskie na cmentarzach za granicą prowadzone są od 1992 roku.

Ponadto w 2012 roku powstał portal iPowązki.pl - Interaktywny Przewodnik po Starych Powązkach, na którym umieszczane są m. in. biogramy pochowanych osób. W 2013 roku Ministerstwo przeznaczyło na dalszą rozbudowę portalu 102 tys. złotych.

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/mkidn-wspiera-renowacje-cmentarzy-w-kraju-i-za-granica-4233.php

http://www.ipowazki.pl/