Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Zamek Żupny w 3D

2014-01-10

Zamek Żupny został zrekonstruowany cyfrowo w 4 fazach historycznych. Teraz jest także dostępny w postaci niezwykle precyzyjnych i zachwycających animacji 3D.

Pokaz, przygotowany w wyniku badań wielu źródeł historycznych i drobiazgowych studiów ikonograficznych, stwarza możliwość obejrzenia zamku w konkretnych okresach historycznych. To unikalna okazja do zobaczenia licznych miejsc, które się nie zachowały: średniowiecznej kuchni żupnej czy reprezentacyjnej sali łączącej piętra Domu Pośród Żupy i Domu Żupnego aż do XVIII wieku. Animacje pozwalają także zaobserwować liczne szczegóły m.in. renesansowy wykusz z kaplicy Zamku Północnego, okna z godłami królewskimi czy zegar na wieży, który notabene był starszy od ratuszowego zegara w Krakowie. 

Prezentowane są fazy: 

Faza I - Najstarsze, murowane założenie zamku z przełomu XIII i XIV w.

Faza II - 2 poł. XV w.

Faza III - 1 poł XVII w.

Faza IV - XIX w. 

Przypominamy, że od 23 czerwca 2013 r. Zamek Żupny jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gremium rozpatrzyło wniosek o rozszerzenie już istniejącego wpisu „Kopalnia Soli w Wieliczce” o Zamek Żupny i Kopalnię Soli w Bochni. Te trzy obiekty figurują pod wspólną nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”. 

Zapraszamy do zapoznania się z rekonstrukcją na stornie:

http://muzeum.wieliczka.pl/niezwykle-animacje-3d-zamku-zupnego/