Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Część baraku z byłego obozu Birkenau wróciła do Muzeum Auschwitz

2014-01-08

Do Muzeum Auschwitz dotarła połowa baraku więźniarskiego z byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, która przez wiele lat była elementem wystawy w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu - poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Zabytek po przywiezieniu trafił do pracowni konserwatorskich, gdzie zajmą się nim specjaliści.

W przyszłości ma wrócić na swoje miejsce w byłym obozie. "Początkowo elementy będą leżakowały w pracowni. W kontrolowany sposób, powoli i systematycznie zostaną zaadaptowane do warunków zewnętrznych" - powiedział Bartyzel. Zostaną także gruntownie zakonserwowane. Wszystko potrwa około trzech lat. Reszta baraku, która pozostawała w zbiorach placówki, jest już zakonserwowana.

Historyczny obiekt został wybudowany na odcinku BIIb w Birkenau. Od września 1943 roku do lipca 1944 roku znajdował się tam obóz familijny dla Żydów przywiezionych z getta Theresienstadt na terenie ówczesnego Protektoratu Czech i Moraw. Do Auschwitz Niemcy deportowali stamtąd ok. 46 tys. Żydów; ok. 20 tys. do obozu familijnego, a ok. 26 tys. do innych części Auschwitz lub wprost do komór gazowych Birkenau. W baraku mieścił się szpital obozowy.

Źródło tekstu i zdjęć: TUTAJ KLIK

brama_obozie_auschwitz