Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Milion złotych - mało czy dużo?

2014-01-06

Milion złotych - tyle marszałek lubuski wyda z własnego budżetu na ratowanie zabytków w 2014 r. A do zrobienia jest sporo - wieża kościoła w Otyniu, muzeum w Bogdańcu, zamkowe mury obronne i wiele wiele innych.

Na renowację najcenniejszych zabytków konserwator wojewódzki wydaje nieco ponad 400 tys. zł. Budżet konserwatora wspiera marszałek - w ostatnich latach było to ok. 500 tys. rocznie. Do tej pory z wojewódzkiego funduszu udało się wyremontować m.in. zabytkowe mury Zamku Piastowskiego z XIV w. w Międzyrzeczu, odnowić częściowo renesansowy zamek w Broniszowie czy odrestaurować malowidła w Kaplicy Ogrójcowej przy kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

Nieco lepiej ma być w 2014 r. Marszałek zaplanował na zabytki 1 mln zł. To o tyle ważne, że pieniądze wykorzystywano przy pozyskiwaniu funduszy unijnych m.in. z programu LRPO i PROW. Milion jest jednak jeden, a zabytków wiele. Czy to wystarczy?

Więcej na:

http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,15192180,Zabytki_potrzebuja_pieniedzy__a_tych_wciaz_malo.html