Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Plan odnowy zabytków Krakowa na rok 2014 przyjęty

2014-03-12

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznaczy w tym roku 30 mln 230 tys. zł na prace konserwatorskie i remonty w prawie 140 zabytkowych obiektach. Pieniądze, którymi w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta.

Ponad 12 mln, czyli ok. 40 proc. budżetu, którym dysponuje Komitet zostanie przeznaczone na prace w obiektach użyteczności publicznej. Nieco mniej - 11,5 mln zł stanowić będą dotacje do konserwacji obiektów sakralnych. SKOZK wesprze też odnowę kamienic oraz zabytkowych nagrobków na krakowskich cmentarzach.

Dołożą się właściciele obiektów

- Mamy mniej pieniędzy niż przed rokiem, ale liczymy, że uda się utrzymać podobne tempo prac, dzięki temu, że jeszcze więcej niż w 2013 r. dołożą do remontów właściciele obiektów – powiedział Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.

W zeszłym roku SKOZK przydzielił na prace w 152 krakowskich zabytkach 39 mln 850 tys. zł. Właściciele obiektów dołożyli do każdej złotówki pochodzącej z funduszu 1,43 zł - w sumie 56,9 mln zł. - To najwyższy współczynnik, jaki udało się osiągnąć w ostatnich latach - mówił Wilamowski.

Lista obiektów objętych dofinansowaniem na stronie SKOZu:

http://www.skozk.pl/aktualnosci/lista-zabytkow-w-odnowie-ktorych-skozk-bedzie-uczestniczyl-w-2014-roku.html

Źródło tekstu: http://www.tvn24.pl/krakow,50/ponad-30-mln-zl-na-krakowskie-zabytki-tu-beda-remonty,403411.html

Źródło zdjęcia: http://wiadomosci.onet.pl/krakow/remont-wiezy-hejnalowej-w-bazylice-mariackiej/bm7c3

zdj_wie__a_hejna__owa_w_Bazylice_Mariackiej