Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Dlaczego Polacy nie szanują zabytków?

2014-02-28

Na naszych oczach giną XIX-wieczne fabryczki i modernistyczne pawilony, a ich miejsce zajmują nowe, większe inwestycje, często bez wyrazu i architektonicznego polotu. Zabytkom coraz trudniej obronić się przed dynamicznym rozwojem miasta. Dlaczego tak się dzieje? Zachęcamy do przeczytania rozmowy z Patrycją Jastrzębską, autorką projektu "Tu Było Tu Stało" prezentującego skalę wyburzeń cennych budynków Warszawy.

Przypominamy, że mapa znajdująca się w przeglądarce Google, jest częścią projektu “Tu było, tu stało...” i zawiera opisy warszawskich budynków o charakterze zabytkowym, które zostały zburzone po 1989 r. Projekt ma zwrócić uwagę na skalę zjawiska, jakim jest zaniedbanie, a w efekcie końcowym wyburzanie warszawskich obiektów architektonicznych o często wysokiej wartości artystycznej i historycznej. Działanie to ma także na celu wskazać na wciąż zmieniającą się przestrzeń miejską, niekiedy w negatywnym wymiarze.

http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,15108118,Czy_Polacy_w_ogole_lubia_zabytki__Rozmowa_z_autorka.html