Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Ekspozycja wystawy "OPUSZCZONE – RATOWANE greckokatolickie zespoły cerkiewne południowo – wschodniej Polski"

2014-03-15

Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, w dniach od 26 marca do 20 maja 2014 r. zaprasza na ekspozycję wystawy OPUSZCZONE – RATOWANE greckokatolickie zespoły cerkiewne południowo – wschodniej Polski, autorstwa dr Moniki Rzepiejewskiej pracownika naukowego ASP. Wystawa ma miejsce w atrium Collegium Norwidianum przy Al. Racławickich 14 w Lublinie.

Wystawa zwraca uwagę na cenne i niejednokrotnie zapomniane zabytki architektury będące wspólnym dziedzictwem pogranicza Polski i Rusi - Ukrainy. Wiele z nich utraciło swoją pierwotną, sakralną funkcję. Wiele z nich nie ma właściciela, który może o nie zadbać. Na wystawie "OPUSZCZONE – RATOWANE greckokatolickie zespoły cerkiewne południowo – wschodniej Polski" będzie można zobaczyć zabytkowe, grekokatolickie cerkwie ratowane przez stowarzyszenia obywatelskie. Nadają oni obiektom nowe przeznaczenie. Stają się instytucjami kultury, miejscami integrującymi lokalną społeczność, ale często odzyskują swój sakralny charakter.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy. 

http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=2098

http://www.cerkwie.org/