Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Usunięcie malowidła ze ścian zamku w Gostyninie

2014-03-28

Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków po lutowej kontroli samowolnie umieszczone malowidło przedstawiające historię miasta Gostynina ma zostać usunięte. Zostało one wykonane przez "grupę lokalnych twórców" bez zgody konserwatora dwa lata temu.

Zamek jest jednym z najważniejszych zabytków Gostynina. Powstał w drugiej połowie XIV wieku. Jako fundator wymieniany jest książę Siemowit III. Wielokrotnie przebudowywany, ostatecznego kształtu nabrał po remoncie w 2009 roku. Od 23 marca 1962 roku figuruje w rejestrze jako kaplica i baszta zamkowa wraz z terenem wzgórza zamkowego oraz fragmentami fundamentów murów obronnych.

To właśnie na murach kaplicy, a dokładnie w Sali Kolumnowej, umieszczono nieszczęsne malowidło. Konserwator zabytków dokonał oceny stanu zachowania obiektu oraz zalecił jego usunięcie oraz przystąpienie do sporządzenia projektu aranżacji wnętrz kaplicy nawiązującej zarówno do tradycji historycznej, jak i nowej funkcji obiektu. Czas wykonania projektu to koniec kwietnia 2014 roku.

Źródło: http://gostynin24.pl/index.php/component/k2/item/4698-malowidlo-w-zamku-do-usuniecia#

zdjęcie malowidła: http://terazgostynin.pl/informacje/3927-niebo-nad-gostyninskim-zamkiem-rozswietlil-ksiezyc-w-pelni

zdjęcie zamku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Zamek_gostynin_2009.JPG

gostynin