Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Zamość: rewitalizacja starówki na finiszu

2014-03-26

Dobiega końca rewitalizacja zamojskiej Starówki. Rozpoczęła się w 2004 roku konserwacją kamieniczek staromiejskich, a kończy na odbudowie i adaptacji obiektów fortecznych. Inwestycje zwieńcza budowa nowoczesnego Muzeum Fortyfikacji i Broni. Prace pochłonęły ponad 166 mln zł, z czego 120 milionów to środki zewnętrzne – unijne i z funduszy norweskich.

Pierwszy projekt dotyczący rewitalizacji zamojskiej starówki został złożony do urzędu wojewódzkiego w 2004 roku. Choć oceniony wysoko, nie został zaakceptowany. Mino początkowych trudności samorząd Zamościa nie poddawał się. Dziś, po 10 latach starań, widać efekty rewitalizacji.

Wypiękniały staromiejskie kamieniczki i Ratusz, zainstalowany został monitoring. Potem przyszedł czas na konserwację, renowację i adaptację na potrzeby kulturalne zespołu fortyfikacji. Zakres prac był ogromny. Jego realizacja była możliwa głównie dzięki środkom zewnętrznym.

Zwieńczeniem inwestycji staromiejskich jest budowa nowoczesnego Muzeum Fortyfikacji i Broni. Powstaje na bazie Bastionu III i „Arsenału” znajdującego się przy ulicy Zamkowej. Obecnie trwają tam prace instalacyjno-budowlane. Na renowacje czekają jeszcze dwa niezwykle ważne obiekty: Pałac Zamoyskich i Akademia Zamoyska.

Zamość od 1992 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zobowiązuje, by wyróżnione dziedzictwo zachować i przekazać w dobrym stanie kolejnym pokoleniom. Odnowione zabytki przyciągają turystów z kraju i z zagranicy.

Źródło: http://regionalna.tvp.pl/14505889/zamosc-rewitalizacja-starowki-na-finiszu

zamosc