Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Zaginiony obraz odnaleziony

2014-05-12

Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju" Aleksandra Gierymskiego ponownie w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego. Uroczyste wręczenie dzieła ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu odbyło się w ubiegłą środę, 7 maja.

W ubiegłą środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oficjalnie otrzymało od prywatnego właściciela obraz Aleksandra Gierymskiego "Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju". Obiekt udało się zidentyfikować dzięki numerowi katalogowemu "C17", naniesionemu czerwoną farbą na odwrocie płótna. Był to niezbity dowód na autentyczność i przynależność dzieła sztuki do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Polski po II wojnie światowej powróciło już ponad 30 zagrabionych obrazów, w tym drugi Aleksandra Gierymskiego, a w sprawie 46 wciąż trwają rozmowy. Nie są to łatwe negocjacje ze względu na skomplikowane przepisy prawne, a w szczególności zapis o przedawnieniu, który jest różny w wielu krajach oraz przez to, że w czasie wojny utraciliśmy część katalogów zabytków (czyli spisów obiektów znajdujących się w danym muzeum).

http://www.mkidn.gov.pl

Gierymski