Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Dwór w Krzyczewie, historia z Lubelszczyzny

2015-01-23

Jak o wielu zabytkach Lubelszczyzny, tak i o dworze w Krzyczewie często czytamy: „dziś stoi opuszczony i zaniedbany"... Mimo, że obiekt został wykupiony z zamiarem jego odrestaurowania, od lat nie dokonano w nim żadnych remontów ani zabezpieczeń.

W miejscowości Krzyczew nad Bugiem znajduje się klasycystyczny dwór, którego lata świetności minęły, zastępując je latami zniszczenia i popadania w ruinę. Sprawa ma się podobnie z budynkami należącymi dawniej do dworu, a więc m. in. lamusem. Również park otaczający obiekty zatracił swą regularną formę.

Wieś wraz z dworem kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Do połowy XVI wieku byli nimi Krzyczewscy, od których wzięła ona swoją nazwę, a później, już w XIX wieku, Marianna z Kobylińskich, uzyskując do niej prawo dzięki ślubowi z Jerzym Dramińskim, ówczesnym właścicielem wsi. Następnie przeszła ona w posiadanie pułkownika Wojciecha Bogusławskiego, drugiego męża Marianny. To dla niego wzniesiono dwór, prawdopodobnie ok. 1830 roku. Był on wybudowany na planie prostokąta przykrytego dwuspadowym dachem. Przy wejściu głównym umieszczono cztery kolumny, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Natomiast elewacja na całym budynku uległa znacznemu zniszczeniu, widać odpadający tynk i kruszącą się cegłę.

Dwór przechodził z rąk do rąk jeszcze wielokrotnie, stając się też w późniejszym czasie szkołą podstawową. Według licznych informacji, dwór został nabyty przez osobę prywatną w roku 1989, która miała zamiar przywrócić mu dawny wygląd, dodatkowo zmieniając go w restaurację i hotel.

E.Ż. 

krzyczew_01 krzyczew_02