Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu
Udostępnij artykuł na facebook'u

Odnowione ikony ze zbioru Muzeum Ikon w Supraślu

2014-01-22

Odrestaurowane ikony z Matką Boską pochodzące z XVIII i XIX wieku można oglądać w Muzeum Ikon w Supraślu. Odnowiono je dzięki pieniądzom zebranym podczas publicznej zbiórki prowadzonej przez muzeum.

Jak powiedziała kierowniczka muzeum Krystyna Stawecka, dzięki zebranym w ciągu dwóch lat ponad 6 tys. zł udało się odrestaurować cztery rosyjskie ikony. Są to XVIII-wieczny wizerunek Matki Bożej Karmicielki oraz pochodzące z XIX wieku ikony Matki Bożej Iwerskiej,Kazańskiej oraz Tychwińskiej.

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Placówka posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku. Duża część zbioru to ikony zatrzymane podczas prób przemytu przez podlaskich celników i po dopełnieniu formalności (chodzi o postępowania sądowe zakończone decyzjami o przepadku przedmiotów na rzecz skarbu państwa) przekazane temu muzeum. W zbiorach placówki znajdują się też unikalne XVI-wieczne freski supraskie.

Źródło tekstu:

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,15295214,Mozna_obejrzec_odnowione_ikony_ze_zbioru_Muzeum_Ikon.html

Źródło zdjęcia:

http://pik.wroclaw.pl/Teologia-w-obrazach-wystawa-ikon-ze-zbio-w23302.html

ikony_suprasl